Софія– столиця Болгарії, розташована на плато заввишки 550 м, у гори Вітоша, на схід від річки Іскир. Місцезнаходження в центрі Балканського півострова зробило Софію місцем перетину найважливіших транспортних шляхів. Це жива історія, налічуючі 5 тис. років і що залишила свій слід в численних пам’ятниках, створених стародавніми греками, римлянами, візантійцями, слов’янами, протоболгарами, турками.
Софія – центр політичного, суспільного, економічного життя країни. Крім цього, місто живе активним культурним життям: тут велике число історичних, археологічних і інших визначних пам’яток культури, десятки театрів, музеї, галереї, проводяться культурні заходи національного і міжнародного масштабу. Софія – одне з найзеленіших міст Європи. Вона приваблива не тільки своїми парками і скверами, туристів вражає її дивовижний зелений фон – гора Вітоша (висота 2290 м над рівнем моря), в підніжжя якої впираються софійські квартали.
З визначних пам’яток міста можна виділити наступні:
– Кафедральний собор Олександра Невського (перехресно-купольна базиліка), вражає гармонією і витонченістю при своїх значних розмірах. Позолочені куполи піднімаються на висоту 53 м, а внутрішнє оформлення храму (вміщає 5 тис. осіб) є багатою комбінацією мармуру, золота, мозаїки, барвистих фресок і ікон. У підземеллі, так званій Крипті собору, знаходиться одна з найбагатших в світі колекцій ікон виняткового значення;
– Боянська церква, яка є пам’ятником стародавньої архітектури;
– Галерею іноземного мистецтва з великою колекцією європейського живопису, а також зібранням творів африканського, японського і індійського мистецтва;
– Музей природних наук, де представлені майже всі можливі зразки флори і фауни Болгарії;
– Національний археологічний музей з чудовою колекцією античної статуї.
Крім Софії, великий інтерес у туристів викликають і інші міста країни. Кожний з них має свою зовнішність і свою неповторну атмосферу.
Пловдів– друге за величиною місто Болгарії. Він має тисячолітню історію, його засновником був Філіп Македонській. Пам’ятники цієї епохи виняткові – мармуровий Римський театр на 3 тис. місць і стадіон вражають розмірами і гармонією. Місто розташоване на шести горбах в центрі обширної Фракійської низовини. Старе місто зберегло дивовижний за красою цілісний архітектурний ансамбль епохи Болгарського національного відродження. Місто відоме своїм щорічними весняними і осінніми міжнародними ярмарками.
Веліко-Тирново– середньовічна столиця Другого Болгарського царства. Розташований на декількох горбах – берегах звивистої річки Янтри. Цікавою особливістю міста є будинки, розташовані амфітеатром на крутих схилах по обидві сторони річки. Історичний горб Царевен, на якому розташовані царський і патріарший палаци, оточений могутніми кріпосними стінами. Залишки десятків церков знаходяться на сусідньому горбі Трапезіца.
Копрівштіца– невелике гірське містечко, де в 1876 р. спалахнув повстання проти турецьких поневолювачів. Побудовані 100 років тому, будівлі неповторної архітектури повністю збереглися.
Періодично в Копрівштіце проводиться Національний фольклорний фестиваль за участю ансамблів зі всіх куточків країни, що налічують сотні виконавців.
Мелник– найменше містечко в Болгарії (близько 600 жителів). Розташований в живописній місцевості біля підніжжя Пірінськіх гір серед величезних піщаних пірамід.
Безліч туристів відвідує Болгарію заради прекрасних чорноморських курортів. 378 км – така протяжність болгарської берегової смуги, від румунської межі на півночі до турецької межі на півдні. Довга низка просторих піщаних пляжів, глибоких заток і скелястих берегів, що збігають до моря лісистих горбів виноградників. Сучасні морські курорти чергуються з рибальськими селищами і кемпінгами, що втрачаються в зелені.
Варна і Бургас - два крупні міста, які по-праву можна назвати столицями північної і південної курортних зон, є перш за все туристськими центрами і не порушують гармонії побережжя.
У літні місяці температура повітря не перевищує +28 °С, вода зігрівається до +25 °С. У травні і вересні загальна тривалість сонячного дня складає 240 годину, а в липні і серпні – понад 300 годину місяць. Море чисте і прозоре. Немає приливів і відливів.
Рибні запаси скумбрии, ставриди, камбали, пеламіди, лефера приносять задоволення любителям рибного лову.
Курортні комплекси з красивими, романтичними назвами – ”Золоті Піски”, ”Сонячний Берег”, ”Албена”, ”Сонячний День”, ”Рів'єра” ”Камбію” і курортні селища Русалка, Елініте, Дюни відповідають всім вимогам сучасного туризму.
Болгарські курорти відособлені від міського гармидеру і напруги повсякденного життя крупних міст, тому що вони знаходяться за їх межами. Проте всі вони розташовані недалеко від туристських об’єктів, що дає можливість займатися різними видами туризму.
Великою перевагою болгарських курортів є гармонійне поєднання краси природи з творіннями людських рук, а також атмосфера гостинності і домашнього затишку.
Несебер, Созополь, Балчик, Поморіє - нe менш привабливі і стародавні рибальські містечка. У невеликих приватних готелях добре обслуговують і уважні до гостей.
Привертають туристів і сотні мінеральних джерел (більше 500), розкиданих по всій Болгарії. Римські і візантійські імператори зцілялися ними, а тому будували біля них поселення. В даний час це відомі далеко за межами країни бальнеологічні курорти ”Писаря”, ”Кюстенділ” ”Санданські” та інші. Болгарські мінеральні води слабо мінералізовані, відрізняються значним цілющим ефектом. Їх температура варіюється від +10 до +102° С (найгарячіше джерело – ”Сапарева-лазні”). Хімічний склад води в джерелах відрізняється великою різноманітністю. ”Нареченскі-лазні” за показником радіоактивності входять в десятку найбільш відомих в світі.
Останніми роками на узбережжі Чорного моря разом із старими бальнеологічними курортами ”Св. Костянтин і Олена”, ”Поморіє” створено нові – ”Албена” (готель ”Добруджа”), ”Золоті Піски” (готель ”Амбассадор”), ”Сонячний Берег” (готель ”Бури гаснув”). Створені на всіх курортах бальнеологічні центри оснащені сучасним устаткуванням і мають кваліфікований медичний персонал.
Приблизно дві третини Болгарії складають гірські масиви, що вражають різноманіттям – від скелястих масивів Пірінськіх і Рільськіх гір до м’яких, округлих вершин Родопських гір. Найважливіша перевага болгарських гір – їх первозданна природа. У лісах багато дичини, а в річках – риби. Багато квітів і інших видів рослинності, що давно зниклі в Європі, тут збережені. У чотирьох найкрасивіших гірських масивах – Родопи, Ріла, Пірін, Вітоша – знаходяться сучасні гірські курорти.
Найкрупніший в Болгарії гірський курорт ”Пампорово”, розташований в центрі Родопськіх гір, однаково привабливий і зимою, і літом. Вплив Середземного моря досить чутливий, а тому клімат м’який і приємний. Зима триває п’ять місяців (з початку грудня до кінця квітня), умови для гірськолижного спорту відмінні.
Боровец– старий гірсько-кліматичний курорт, розташований на висоті 1350 м на північних схилах гір Ріла, в 73 км від Софії. Це і найвідоміший болгарський зимовий курорт, де проводяться крупні міжнародні змагання по гірничо-лижному спорту. Для розміщення туристів тут є 12 готелів різних категорій (від 2- до 4-звездочных), а також 4 курортних селища. Для комфорту гостей є безліч ресторанів, барів, дискотек, нічних клубів і кафетеріїв.
Вітоша знаходиться всього в декількох кілометрах від столиці. Туристський комплекс розташований на висоті 1800 м біля підніжжя вершини Черні-Врих (2290 м). Це самий високогірний в Болгарії курорт.
Бансько– старовинне містечко і найновіший зимовий курорт в Пірінськіх горах, в 160 км від Софії. Тут є відмінні умови для гірсько-лижного спорту – гори переважно альпійського характеру (3 вершини заввишки 2900 м). Саме містечко привертає культурними пам’ятниками, у тому числі і будинками-музеями, яких тут налічується 120.
Великий інтерес у гостей Болгарії викликають її монастирі. Розкидані по всій території країни, що притулились біля підніжжя гір або розташувалися на горбах, як правило, в мальовничій місцевості, болгарські монастирі завжди були і залишаються справжніми скарбницями народного духу і таланту.
Захоплення гостей викликають фрески в монастирських церквах, унікальні іконостаси (різьблення по дереву з позолотою), багаті колекції ікон, що містять зразки починаючи з XIV ст. Монастирі і в даний час продовжують своє релігійне життя. Найбільшим і красивим зі всіх болгарських монастирів є Рільській, який знаходиться в Рільськіх горах, в 123 км на південь від Софії; заснований монастир в X ст. Бачковській монастир знаходиться в 30 км на південь від Пловдіва, в Родопських горах; побудований монастир в XI ст. Преображенській монастир, розташований під величезними прямовисними скелями, в 6 км від Веліко-Тирново; побудований монастир в XIV ст.
Цікаві також для відвідин: Роженській монастир, розташований під р. Мелник; Троянський монастир – в 10 км від р. Троян; живописний Дряновській монастир в горах Стара-Планіна, у Дрянова; Гложенській монастир – недалеко від Тетевена.
Болгарія утвердилась як країна, що надає відмінні умови для бізнесових зустрічей і конгресного туризму. Тут проводяться різні міжнародні конгреси, симпозіуми, наради і зустрічі. Останніми роками в Болгарії проходили такі форуми, як Генеральна асамблея Всесвітньої туристської організації, 23 сесія Генерали ний конференції ЮНЕСКО і т.д.
Відмінні умови для цих форумів (спеціально обладнані зали і кваліфікований персонал) надають Софія, Варна, Пловдів, Веліко-Тирново, Русе, Санданські, Благоєвград; на курортах ”Албена”, ”Сонячний Берег”, ”Боровец”.
Своєрідним туристським ресурсом Болгарії є її колоритний фольклор. Звичайно фольклор – це минуле народу, відновлений спогад про пісні і танці попередніх поколінь, про одяг і прикраси, про ремесла і звичаї. Болгарський же фольклор – це не тільки спогад, але і щоденне життя народу.