Словник туриста 

  

    Кожен, хто самостійно шукав тур в Інтернеті або спеціалізованому туристичному виданні, напевно стикався з умовними позначеннями різного роду. 

   Нижче наведено перелік загальноприйнятих в туризмі позначень, який допоможе Вам легко і швидко зорієнтуватися в тому потоці пропозицій, які надають наші туроператори.


Умовні позначення:

ОВ, RO
«тільки ліжко», без харчування;
BB
«ліжко і сніданок», у вартість мешкання включений сніданок у вигляді шведського столу;
HB
напівпансіон, у вартість мешкання включений сніданок і вечеря (шведський стіл);
FB
повний пансіон, 3-разове харчування: сніданок, обід і вечеря (шведський стіл);
ALL (all inclusive)
Харчування "все включено". Це сніданок обід і вечеря (шведський стіл). Протягом дня пропонуються напої (місцевого виробництва (алкогольні і безалкогольні) в необмеженій кількості плюс додаткове харчування (другий сніданок, полудень, легкі закуски, барбекю в барах готелю, морозиво на території, тощо), пропонуються окремі види послуг (у більшості готелів сауна й турецька лазня) що не вимагають додаткової оплати ;
UAL (ultra aIl inclusive)
«все включено – ультра» — сніданок, пізній сніданок, обід, полудень і вечеря (шведський стіл). Багатий вибір солодощів, десертів, закусок, вибір напоїв місцевого і імпортного виробництва. Більшість готелів, що працюють за системою Ultra All Inclusive, пропонують гостям додаткове безкоштовне харчування в ресторанах з кухнею різних народів світу. Харчування протягом дня, включаючи напої імпортного виробництва (зокрема спиртні). Різновиди ultra aIl inclusive: Elegance all inc, VIP all inc, Super all inc, De luxe all inc, VC all inc, Superior all inc, MEGA all inc, Superior all inc VIP Service, Royal Class all inc, Ultra de luxe all inc, Extended all inc, Exellent all inc, Max all inc, Imperial all inc.

  Скачати повний перелік умовних позначень

   
Cловник туриста

АВІАТАРИФ – вартість перевезення одного пасажиру на літаку на певну відстань. У міжнародних перевезеннях відрізняють індивідуальні, групові, звичайні та спеціальні авіатарифи.

АМЕРИКАНСЬКИЙ ПЛАН - готельний тариф, що включає в себе вартість розміщення та триразового харчування.

АНГЛІЙСЬКИЙ СНІДАНОК – повний сніданок, включає в себе фруктовий сік, яєчню з шинкою, тости, масло, джем та каву або чай.

АПАРТАМЕНТИ - тип номерів в готелях, за своїм оформленням наближені до виду сучасних квартир, враховуючи місця для приготування їжі (вартість харчування переважно не входить у вартість номеру).

БАГАЖНА КВИТАНЦІЯ – офіційний документ, який оформлюється авіакомпанією і видається пасажиру при реєстрації багажу та підтверджує, що авіакомпанія бере на себе перевезення цього багажу та видачу його пасажиру по закінченню перевезення.

БЕРЕГОВЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ – сукупність послуг (екскурсій, театральних вистав тощо), що надаються учаснику круЇзу в портах заходу круїзного судна в період його стоянки.

БЕЗМИТНЕ ВВЕЗЕННЯ - пропуск для перевезення через митний кордон відповідної країни товарів без обкладання їх ввізними митами. Зазвичай безмитно пропускають предмети особистого вжитку в розумних межах.

БРОНЮВАННЯ – попереднє закріплення за певним туристом (пасажиром) місць в готелях або на транспортних засобах, білетів в культурно-видовищні установи на певну дату.

БУНГАЛО – окрема будівля, що використовується для розміщення туристів, часто пропонується в тропічних та південних країнах.

БЮРО ОБСЛУГОВУВАННЯ - бюро в готелі, що здійснює інформаційний сервіс, валютно-фінансові операції, забезпечення його транспортними квитками та квитками для відвідування культурно-видовищних заходів, організацію медичної допомоги.

ВАУЧЕР - документ, виданий туристичною або транспортною фірмою у підтвердження того, що турист оплатив конкретні види послуг: проживання в готелі, харчування, екскурсійне обслуговування, проїзд на транспорті тощо та який є основою для підтвердження цього обслуговування.

ВІЗА – спеціальний дозвіл відповідних органів іноземного уряду на в'їзд, виїзд, проживання або проїзд через територію певної держави.

ВСЕ ВКЛЮЧЕНО (all inclusive) - система обслуговування в готелях, при якій харчування, напої (найчастіше місцевого виробництва) та окремі види послуг не потребують додаткової оплати. Різновидом даної системи обслуговування є система max inclusive, коли перелік додаткових послуг може бути значно розширений та включати безкоштовне використання сауни, перукарні, заняття різноманітними видами спорту тощо.

ГІД - провідник-професіонал, що показує туристам історичні пам'ятки міста або місцевості.

ДАЙВІНГ - підводне занурення з аквалангом.

ДОРОЖНІЙ ЧЕК - банківський платіжний засіб, який можна обміняти на готівку в тій валюті, в якій він виписаний, або на еквівалентну суму в іноземній валюті по діючому курсу. Банки, що видають дорожні чеки, гарантують повне повернення грошей у випадку втрати цих чеків в результаті крадіжки, знешкодження тощо

ДЬЮТІ-ФРІ (duty free) - система безмитної торгівлі в аеропортах, на бортах літаків, паромах й інших транспортних засобах, або в окремих місцях відвідування іноземців (як правило, сигарети, вино, парфумерія і сувеніри).

ЄВРОЛАЙН - міжнародна асоціація перевізників, що об'єднує 35 великих європейських автобусних компаній. Система Євролайн з'єднує між собою 21 велике місто Європи. При використанні спеціального проїзного квитка Євролайн-пас можна отримувати значні знижки на протязі від 30 до 60 днів на пасажирські автобусні рейси по Європі без вікових обмежень.

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ПЛАН – готельний тариф, що включає в себе тільки вартість розміщення (без вартості харчування).

ЗАЛІЗНИЧНИЙ КРУЇЗ - залізнична туристична поїздка протягом декількох днів по круговому маршруту з використанням поїзда не тільки для переміщення, але й для надання туристам розміщення, харчування тощо із зупинками по маршруту для проведення екскурсій.

ЗАМКНУТИЙ КРУГОВИЙ МАРШРУТ - круговий маршрут з транспортуванням пасажирів до місця призначення та зворотньо одним і тим самим транспортним засобом.

ЗЕЛЕНИЙ КОРИДОР – місце перетину межі для перевезення речей, для яких митне декларування не є обов'язковим.

ЗУСТРІЧ ТА ПРОВОДИ - набір послуг (допомога перекладача, підношення багажу, автотранспорт), що надаються туристам при їхній доставці з залізничного вокзалу, з аеро- або морського порту в готель та зворотньо.

ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ТУР - тур з підбором певних турпослуг, замовлений клієнтом (або невеликою групою) за своїм баченням, включаючи розміщення, харчування, трансфер, екскурсійну та розважальну програму.

ІНКЛЮЗИВ-ТУР - основний вид індивідуального або групового туру. Як правило, є чітко спланованою за маршрутом, часом, терміном, набором та якості послуг поїздкою, яка продається споживачу як нероздільний на елементи товар по загальній вартості, що зазвичай включає в себе вартість як обслуговування, так і проїзд за маршрутом.

ІНТЕР-РАЙЛ - система проїзних квитків на залізничному транспорті, що дозволяє протягом певного терміну дії їздити в зоні квитка без обмежень.

КАРТОЧКА ПРИБУТТЯ - спеціальний бланк, що заповнюється пасажиром, який прибуває в іншу країну літаком або теплоходом та здається працівникам прикордонної служби.

КАЙОНІНГ - спуск по гірським річкам та водоспадам в гідрокостюмах без використання засобів для плавання.

КЕМПІНГ - табір для автотуристів, обладнаний наметами або іншими легкими будівлями літнього типу (наприклад, бунгало), автостоянкою, системою водопостачання та каналізації, а також пристосуваннями для приготування їжі.

КОМПЛЕКСНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ - стандартний набір туристичних послуг, до складу якого входять зустріч та відправлення, розміщення у готелі, харчування та екскурсійне обслуговування.

КОНТИНЕНТАЛЬНИЙ СНІДАНОК - легкий сніданок, що складається з кави, чаю, соку, булочки, масла та джему.

КРУЇЗ - морська або річна туристична поїздка на теплоході, що використовується як засіб для перевезення, розміщення, харчування, розваг тощо, в програму якої входить берегове обслуговування.

МАНІФЕСТ - список членів команди та пасажирів морського пасажирського судна з вказаними паспортними даними.

МАРШРУТ - заздалегідь намічений або встановлений шлях проходження подорожуючих(туристів) або транспортних засобів.

МИТНА ДЕКЛАРАЦІЯ – письмова або усна заява з боку туристів митникам при перетині межі, що складається зі свідчень про речі та предмети, які перевозять туристи.

МИТНІ ПІЛЬГИ - часткове або повне звільнення від сплати мита на ввезення в країну предметів або товарів, які, зазвичай обкладаються митом; часткове або повне зняття обмежень на вивезення з країни певних предметів або товарів.

МИТО - податок, яким обкладаються деякі товари, що пропускаються через кордон будь-якої країни.

МІЖНАРОДНИЙ СТУДЕНТСЬКИЙ КВИТОК - документ певної форми, що підтверджує факт навчання в університеті або в іншому вищому учбовому закладі, для отримання пільг студентами при здійсненні туристичних поїздок.

МОДИФІКОВАНИЙ АМЕРИКАНСЬКИЙ ПЛАН - готельний тариф, до складу якого входить вартість розміщення та дворазового харчування (сніданок і обід або сніданок та вечеря).

МОТЕЛЬ - готель для автотуристів, що знаходиться на автостраді та обладнаний гаражем, станцією технічного обслуговування, автозаправкою або іншими службами, які необхідні автотуристам.

НОРМА БАГАЖУ - максимальна вага або розмір багажу, яку приймає авіакомпанія до безкоштовного перевезення. Норми диференційовані за класами пасажирських місць. Для економ-класу максимальна вага багажу на одну особу складає 20кг.

ОЗНАЙОМЛЮЮЧА ПОЇЗДКА (РЕКЛАМНИЙ АБО ІНФОРМАЦІЙНИЙ ТУР) – безкоштовний або пільговий тур, організований для турагентств та (або) співробітників авіакомпанії з метою їхнього ознайомлення з певними туристичними маршрутами та центрами.

ОРГАНІЗАТОР ТУРУ – приватна особа (іноді турагент) або організація, що збирає групу туристів для участі в турі, що надається тиристичною фірмою. Зазвичай, організатору туру може надаватися безоплатна поїздка за даним маршрутом

ПАНСІОН – невеликий приватний готель (на 5-10 номерів), в якому обслуговування гостей забезпечується власником або сім'єю, які переважно проживають в тій самій будівлі.

ПАРКІНГ – місце для автостоянки.

ПАРОМ - самохідне судно, спеціально обладнане для перевезення пасажирів та транспортних засобів(автомобілів, залізничних вагонів та ін.) при перевезенні через водойми (моря, протоки тощо).

ПЕРЕВІС БАГАЖУ - надлишки багажу (за вагою та розмірами) понад встановлену авіакомпанією межу, перевезення яких оплачується пасажирами додатково.

ПОЛІТНИЙ КУПОН – частина квитка, в обмін на який авіакомпанія надає пасажиру перевезення на вказаній ділянці.

ПОВНИЙ ПАНСІОН - вид харчування в готелях, при якому у вартість проживання входить три- або чотири-разове харчування.

ПОЛУПАНСІОН - вид харчування в готелях, при якому сніданок та вечеря або сніданок та обід включені у вартість проживання.

ПОРТОВИЙ ЗБІР – збір, що стягується з пасажирів при їх прибутті в будь-яке місто або країну, при виїзді з будь-якого міста або країни у випадку проходження ними через морський, річний порт або аеропорт.

ПОСАДКОВИЙ ТАЛОН - карточка, що видається пасажирам на авіа- та морських лініях, яку вони зобов'язані здати контрольній службі при посадці.

ПЕКІДЖ-ТУР - тур (індивідуальний або груповий), що включає в себе деякий набір послуг (перевезення, розміщення, харчування, екскурсії тощо), загальна вартість продажу якого дорівнює вартості його елементів.

РОЗРАХУНКОВА ГОДИНА - момент початку (закінчення) доби (переважно 12.00 годин дня), до початку якої клієнт готелю зобов'язаний звільнити номер чи оплатити у повному обсязі або частково наступний нічліг.

РАФТИНГ - сплав по гірським річкам, катамаранам або плотам, що не обладнані моторними засобами.

РЕЄСТРАЦІЙНА КАРТОЧКА – документ, що видається в ряді країн митниками тимчасовим відвідувачам при в'їзді в країну і повертається ними митникам при виїзді з країни, і який підтверджує реєстрацію цих відвідувачей владою даної країни.

РЕКЛАМАЦІЯ - претензія; заява однієї сторони про те, що інша сторона не виконала (повністю або частково) своїх обов'язків, та вимога у зв'язку з цим відповідного відшкодування.

РЕКЛАМНИЙ ТУР – безоплатний або пільговий тур, що організується для турагентств та (або) співробітників авіакомпанії з метою їхнього ознайомлення з певними туристичними маршрутами та центрами.

РЕЦЕПЦІЯ - загальний зал або кімната в готелях для прийому, реєстрації та оформлення гостей, а також місцезнаходження чергових-портьє для прийому та видавання ключів від номерів та виконання різноманітних доручень гостей готелю.

РУЧНИЙ БАГАЖ - речі, які авіакомпанія дозволила перевозити пасажиру при собі без додаткової оплати; відповідальність за збереження ручного багажу несе пасажир.

САФАРІ - туристична поїздка з метою полювання або знайомства з місцевою природою, зазвичай в країнах Центральної Африки.

СІМЕЙНИЙ ПЛАН - система знижок з вартості розміщення, що надаються в деяких країнах готелями членам однієї сім'ї, що подорожують разом.

СЕРТИФІКАЦІЯ ТУРПОСЛУГ - процедура перевірки якості запропонованих продуктів туристичної фірми з подальшою видачою сертифікату відповідності якості .

СИСТЕМА ФОРТУНА - продаж пакету турпослуг зі знижкою за розміщення без зазначення певного готелю, назва якого стає відомою при переїзді на місце відпочинку. При цьому гарантується розміщення в готелі певної категорії.

СКІ-ПАС – розміщення або пропуск на користування підйомниками в певному місці для спуску на гірських лижах або сноуборді.

СНОУБОРД - спуск по снігу з гірських схилів на спеціально обладнаній дошці.

СУПРОВОДЖУЮЧИЙ - службовець туристичної фірми, в обов'язки якого входить супровід туристів за маршрутом, організація розміщення, харчування та перевезення.

ТАБЛЬДОТ – (комплексне меню) вільний вибір страв але переважно з 2-3 комплексних меню;

ТАЙМШЕР - купівля права користування номером на один-два тижні в тому чи іншому місці на протязі тривалого періоду. При цьому створюються умови для обміну місцями відпочинку, що дозволяє власникам таймшерів змінювати місце відпочинку.

ТАКС-ФРІ (tax free) - система часткового повернення мита на додаткову вартість в ряді країн при купівлі та вивезенні товару іноземцями. Зазвичай, використовується в великих магазинах при купівлі товару дорожче певної суми. Гроші можуть повертатися при перетині межі або в країні постійного перебування.

ТАРИФИ АВІАКВИТКІВ – диференційована система сплати авіаперевезення в залежності від рівня запропонованих послуг, умов використання, обміну та повернення авіаквитків. Деякі види тарифів: екскурсійний-бронювання в будь-який день, зворотня дата може бути відкритою в межах терміну дії тарифу, повернення квитка в будь-який момент з втратою невеликої суми. Молодіжний – знижка біля 20% від екскурсійного тарифу. Груповий пільговий тариф для групи від 6-10 чоловік на термін перебування від 6 днів до 1 місяця. АРЕХ - бронювання не менш, ніж за 7 днів, дата вильоту туди і зворотньо чітко фіксовані, штраф при поверненні квитків за 7 днів - 50%, при більш пізньому терміні повернення квитків гроші не повертаються. РЕХ – бронювання в будь-який час, дата вильоту чітко фіксується, штраф 50% при поверненні білету до реєстрації вильоту.

ТРАНЗИТ - провезення пасажирів (туристів) із однієї країни в іншу через проміжну країну.

ТРАНСФЕР – будь-яке перевезення туриста всередині туристичного центру (доставка с вокзалу, аеропорту або морського порту в готель та зворотньо; з одного вокзалу, аеро- або морського порту на інший; з готелю в театр та зворотньо).

ТРЕКІНГ - піші походи по пересічній місцевості без спецпідготовки учасників.

ТУР – туристична поїздка за певним маршрутом в певний термін з певним комплексом послуг (перевезення, розміщення, харчування тощо). Розрізняють індивідуальну та групову подорож.

ТУРДОКУМЕНИ - документи, що видаються туристам турфірмою, яка їх обслуговує, в обмін на ваучер в першому пункті обслуговування (готельні талони, талони на харчування та екскурсії), проти яких туристам надаються певні туристичні послуги.

ТУРИСТИЧНА ФІРМА - підприємство, що здійснює збут туристичних послуг споживачам. В залежності від функцій, що виконують турфірми, їх поділяють на турагентів та туроператорів.

ТУРИСТИЧНЕ АГЕНТСТВО - роздрібна туристична фірма, яка займається реалізацією турів населенню, які організовуються гуртовими туристичними фірмами, а також продає туристичні послуги споживачам туристичних послуг (транспортних квитків, екскурсій тощо).

ТУРОПЕРАТОР - гуртова туристична фірма, що займається розробкою турів, які розраховані на масовий споживчий попит, їхньою рекламою та збутом через сітку роздрібних турагентів.

ФОРС-МАЖОР - обставина, настання якої не могло бути попереджено стороною, яка є відповідальною за виконання зобов'язання, що є причиною невиконання останнього(наприклад, війна, стихійне лихо тощо).

ФОТОСАФАРІ - туристична поїздка з метою фотографування рідкісних тварин та рослин в природних умовах їх існування.

ФРАХТУВАННЯ – підписання чартеру.

ХОСТЕЛ – вид готелю з невеликим набором послуг.

ЧАРТЕР - договір між власниками транспортного засобу (теплоходу, літаку, автобусу тощо) та фрахтователем (наймачем) на оренду всього транспортного засобу або його частини на певний рейс або термін.

ШЕНГЕНСЬКА ВІЗА - єдина віза терміном до трьох місяців, яка надає можливість безперешкодно рухатися по території країн Шенгенської групи(Німеччина, Франція, Бельгія, Голландія, Люксембург, Іспанія, Португалія, Італія та ін.) протягом терміну дії візи.

ШВЕДСЬКИЙ СТІЛ - вид самообслуговування в ресторанах, кафе, що вирізняється тим, що відвідувачі за єдину усереднену плату отримають будь-яку кількість страв за своїм бажанням серед запропонованих, раніше виставлених в залі.

ШОП-ТУР - туристична поїздка, метою якої є купівля певних видів товарів, які характерні для країни перебування.

 

Copyright MyCorp © 2024 | Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz