Карта Тунісу Туристична карта 

Туніс по праву вважається однією з доступних та привабливих країн для відпочинку на морі. М’який середземноморський клімат, чисте і тепле Середземне море, сучасні готелі, що потопають в екзотичній зелені, численні пам’ятники багатовікової історії, що збереглися, цікаві екскурсії, вишукана національна кухня – все це привертає сюди гостей і: різних країн
. Кожен турист може скласти для себе індивідуальну програму відпочинку і знайомства з країною, узяти напрокат автомобіль або яхту. Тут створені всі умови для водного спорту, верхової їзди, морської рибалки і прогулянок на катері. У більшості готелів є тенісні корти, поля для гольфу, волейбольні майданчики.
Туніс
Туніс – столиця і головний порт країни, був заснований фінікійцями в X ст. до н.е. Для туристів найцікавіша середньовічна частина міста – Медіна. Центр Медіни займає обширний критий базар, до якого примикає Велика мечеть (мечеть Оливи). Другий ранній пам’ятник Тунісу – купольний мавзолей Харасанідів, що має кубічну форму. До туристських визначних пам’яток належать палаци Дар-аль-бей (XVIII ст.), де розташована урядова резиденція, і Дарбен-Абдаллах (XVIII-XIX ст.), які оброблені всередині багатоколірним мармуром і барвистим розписом. У заміському палаці Бардо (XVIII-XIX ст.) знаходиться національний музей ”Алауї”; найбільшою в світі колекцією римських мозаїк володіє Музей ісламського мистецтва в палаці Дар-Хусейн.
Химерне поєднання європейської цивілізації і арабської Африки – характерні риси столиці країни. Суперсучасні дзеркально-скляні висотні будівлі, біла російська церква, Медіна (середньовічне арабське місто з базарами, мечетями і численними маленькими магазинчиками), центральні бульвари, побудовані французами, поєднала в собі столиця.
Туніс – портове місто. Але розташовується він не на самому березі моря, а на березі лагунного озера Ель-Бахір, або Туніського озера. З морем озеро сполучене судноплавним каналом. Широкою дорогою, що перетинає озеро, рухається безліч автомашин. У зеленуватій воді розгулюють білосніжні чаплі і рожеві фламінго. Туніс – дуже зелене місто, всюди численні сквери, клумби і квітники.

На околиці міста знаходиться зелений масив лісопарку ” Бельведер”, де зібрані різні представники африканської флори. Одна з визначних пам’яток парку – гігантські фікуси завдовжки 20-25 м. У центрі ” Бельведера” знаходиться знаменита алебастрова альтанка Кубба – пам’ятник стародавньої арабської архітектури.
У всіх частинах міста можна бачити різноманітні пам’ятники мусульманської архітектури – мечеті
. Окрім мусульманських мечетей є в місті католицький собор на проспекті Хабіба Бургіба, єврейська синагога на авеню де Парі і вище згадана маленька православна церква з позолоченою маківкою.
Специфіка міського побуту Тунісу – численні кав’ярні і ресторанчики, де туристи можуть недорого і смачно перекусити.
У північних передмістях Тунісу, що простягнулися уздовж берега Туніської затоки, увагу туристів привертають пам’ятники пунічної епохи – руїни колись могутнього Карфагена, зруйнованого римлянами два тисячоліття тому: лазні імператора Антонія, амфітеатр, Національний музей з пунічними і римськими колекціями на горбі Бірса.
Хаммамет

Заснований понад 5 століть назад Хаммамет, що виріс з рибальського села, розташований в 65 км від туніської столиці. Це одне з тих курортних місць, де починався туризм в Тунісі. Тут любили відпочивати багато світових знаменитостей: Флобер, Мопассан, Уайльд, Франсуаза Саган, Черчилль і Софі Лорен. Місто зберігає свою одноповерхову зовнішність. Високих будівель тут не будують, щоб не затуляти прекрасний вигляд на затоку.

Від минулих часів збереглися кріпосні стіни і Велика мечеть. Влітку і взимку елегантні архітектурні споруди Хаммамета, виконані в традиційній манері, його розкішні готелі і вілли потопають в пишній зелені апельсинових і жасминових садів. Відпочиваючих тут чекають широкі піщані пляжі, сучасні готелі з високим рівнем сервісу, безліч затишних кафе, ресторанів, магазинів, жвавих базарів. Привертає туристів і великий парк атракціонів. Хаммамет здобув собі славу прекрасного дитячого курорту. Дітям подобаються малолюдні тихі піщані пляжі і мілководі затони із зграйками полохливих риб
.Хаммаметпривертає туристів і своїм центром таласотерапії, розташованому на території п’ятизіркового готелю ”Рояль Аз юр”. Центр таласотерапії Біоазюр є четвертим за величиною в світі з самим новітнім медичним устаткуванням.
У районі розвинено виноробство, ароматний сухий мускат і легке рожеве вино чудово доповнюють різноманітні ”дари моря”. Міжнародний культурний центр з театром просто неба пропонує цікаву програму щорічного культурного фестивалю.
Набель

Заснований під назвою Неаполіс (тепер Набель), місто – адміністративна столиця району Кап-Блан. Набель широко відоме виробами гончарів, керамікою, ручною вишивкою і іншими промислами ремісників. Місто, історія якого починається з IV ст. до н.е., розташоване в 12 км від Хаммамета, є середземноморським курортом, що швидко розвивається. Набель був відомий як важливий порт Карфагенского держави ще у далекому минулому. Зараз це типово східне місто з неквапливим життям. У старій частині міста туристів привертають галасливі базари, де можна придбати сувеніри, прикраси, вироби з шкіри; можна відвідати музей античної мозаїки.
У курортних зонах розкинулися прекрасні пляжі, діє 48 готелів, багато дискотек, де збираються і місцеві жителі, і іноземні туристи.
Відмінні готелі, цікавий відпочинок і невисокі ціни зробили цей район привабливим для російських туристів.
Більш ніж на 100км на південь від Хаммамета тягнеться район Сахелі, що по-арабски означає ”берег”, ”околиця”, головним містом якого є Сус з численними озерами. Відомий ще з I тисячоліття до н.е. як важливий порт Карфагенської держави, це місто вважається ще давнішим за Карфаген. Тут чудово збереглися кріпосні стіни (IX ст.) з 30-метровою баштою Аль-Халіф
. Цікаві квадратний рабат, Велика мечеть (IX ст.), мечеть Бу-Фатата (IX ст.); є музей археології і ісламського мистецтва. У околицях Суса розташовані залишки фінікійських гробниць, римських будинків, християнських катакомб. Сьогодні Сус, широко відомий прекрасними пляжами, став популярним курортом, крупним центром міжнародного туризму.
Ель-Кантауі

Недалеко від
Суса розташований невеликий, але дуже популярний на Середземномор’ї порт Ель-Кантауі з безліччю яхт і прогулянкових морських суден, розкішними готелями в андалуському стилі і віллами. У Ель-Кантауі, як, втім, на багатьох курортах Тунісу, є поле для гольфу і центр підводного плавання.
Монастір

В 24 км від Суса знаходиться крупний історичний, культурний і туристський центр країни – Монастір
. Один з найбільших міжнародних середземноморських курортів, Монастір з оновленим історичним центром служив декорацією для багатьох фільмів. У оформлення стародавнього міста гармонійно вписався мавзолей першого президента Тунісу Бургіби – унікальне за красою творіння архітектури з восьмикутним мінаретом та різьбленими куполами. Поряд з портом – рабат, казковий палац в кращих традиціях східної архітектури. Уздовж широких золотих пляжів Монастіра тягнуться шикарні готелі.
Махдія

На узбережжі Африканського мису розташована Махдія. Серед туристських визначних пам’яток слід зазначити Велику мечеть, руїни палацу і арсеналу, замок Бордж-аль-Кебір (XVI ст.) з трьома кутовими бастіонами. Пляжі Махдії поки мало відомі за межами країни
. Порт, що колись був сховищем для піратів, центр рибальства перетворився на сучасний морський курорт, що швидко розвивається, де індустрія відпочинку і розваг займає все більш міцні позиції. На узepбережжі з широкими белопісчаними пляжами з’являються нові фешенебельні готелі.
Ель-Джем знаходиться на півдорозі між Сусом і Сфаксом. У ньому

чудово збереглася будівля колізею, обнесена триярусними аркадами 36-метрової висоти. Цей величний античний амфітеатр, розрахований на 40 тис
. глядачів, є однією з найбільших споруд в світі і перевершує по красі всі римські пам’ятники тієї епохи, що дійшли до наших днів. У музеї Ель-Джема представлена дуже цікава колекція мозаїк з різних археологічних розкопок у околицях міста. При розкопках давньоримських вілл, розташованих позаду музею, були зроблені знахідки, що свідчать про процвітання тут торгівлі.
о. Джерба

На Джербу – острів фінікових пальм, туристи добираються на поромі. Сюди їх привертають прозора тепла вода, прекрасні пляжі, своєрідна архітектура і краса старого порту Ажім. Тут близько 200 релігійних пам’ятників, серед них Гріба, найстародавніша синагога.
Острів площею 514 км2 – маленька казкова країна із стародавніми традиціями, жарким, із-за близькості Сахари, кліматом і завжди чистим небом. Столиця острова – курортне містечко Хумт-Сука, де багато місць, що представляють інтерес для туристів. На Джербі багато готелів самих різних рівнів і цілих курортних комплексів. Численні екскурсії запрошують туристів в дивовижний світ Сахари з її міражами, берберськими селищами і оазисами.
Двух- або триденна подорож в місця, де живуть берберські племена матмата – одна з самих захоплюючих пригод для туристів. Пустинні гори Матмата, на схилах яких розташовані печери троглодитів, були вибрані Стівеном Спілбергом для зйомок ”Зоряних воєн”
. Троглодити живуть в крейдяних гротах, відкритих всім вітрам. У деяких з них, куди добратися можна лише за допомогою мотузяних сходів, влаштовані ресторани або готельні апартаменти для любителів екзотики.
Тозер

Тозер, місто-оазис на краю пустелі, знаменитий зоопарком Сахари. Це головне місто в краю солоних озер, звідки туристи починають знайомство з Сахарою. Місто виникло завдяки 200 джерелам величезного оазису, що налічує понад півтора мільйони фінікових пальм. Пальмовий гай розташований на північно-західному березі солоного озера. У центрі оазису розташований Музей ”1001 ніч” – арабський діснейленд, де туристів чекає безліч розваг і приємних несподіванок.
Оазис Нефта – маленький зелений куточок на краю кам’янистого плато. Він славиться своїми килимами і керамічними виробами. У оазисі, який живлять 150 джерел, на площі в 100 га розкинувся пальмовий гай.
Столицею архіпелагу оазисів в океані піску вважається Кебілі, звідки можна потрапити до найбільшого солоного озера Тунісу – Шотт Джерід, величезному білому простору солоної води, що пересихає влітку
. Ідеальна рівна поверхня озера, що було колись морською затокою, використовується туристами для катання на степових серфінгах, до дна яких прикріплені коліщатка.

Табарка
Туристів привертає Табарка з Генуезькою фортецею, що підноситься над ним, XVI ст. Жителі цього старовинного фінікійського порту займаються виловом морських їжаків, королівських креветок і лангустів, пошуками коралів, виготовленням виробів з пробки і вересу. Одна з визначних пам’яток міста – гострі монолітні скелі Голки, що піднімаються на 20-метрову висоту. Табарка – ідеальне місце для любителів підводного плавання, гри в гольф і прогулянок в горах Крумірії. Крім чистої води і сонця, курорт привертає гостей відмінним пляжем і великою кількістю недорогих тризіркових готелів. У порту є безліч ресторанів і кафе. Табарка розташована в 20 км від межі з Алжіром і є типовим туніським містом, не зворушеним сучасною цивілізацією
. У липні-серпні тут проводиться Свято Коралів – фестиваль туніської культури. У околицях Табарки знаходиться острів Ла-Галіта, де живе єдина на Середземному морі колонія тюленів і де можна ознайомитися з останками пунічних і давньоримських будов.
Бізерта

У самому центрі Середземноморського побережжя розташований курорт Бізерта. Старовинна фінікійська факторія, перетворена римлянами в колонію, досягла особливого розквіту при останній хвилі емігрантів з Андалусії. Її туристські визначні пам’ятки – мавританські будинки і рибний ринок, мечеті і кріпосні стіни старого морського порту з Іспанським бастіоном, що підноситься над ним, біломармурова площа мучеників. За часів французького протекторату в Бізерті розміщувалася військово-морська база, залишена французами в 1963 р. У Бізерті є православна церква з меморіальною дошкою, на якій вибиті назви російських військових кораблів, що були відінтерновані сюди з Новоросійська і Севастополя в 1920 р. Околиці Бізерта славляться довгими піщаними пляжами. Озеро Гарает Ішкель і гора Джебель Ішкель, де мешкають різноманітні види птахів і диких тварин, мають статус національного заповідника
.Єдиний туристський комплекс є ділянкою східного побережжя Тунісу між курортами Хаммамет і Набель, розташованими в південній частині мису Кап-Блан. Щорічно сюди з’їжджаються тисячі туристів, яких приваблює благодатний клімат і красою цих місць.
Кайруан

У місті Кайруані (засноване в 670 р. н.е.), розташованому в 60 км від Суса, першій столиці мусульманських правителів Тунісу, привертають увагу побудована з каменя невелика склепінчаста ”Мечеть трьох дверей” (побудована в 866 р.) і завія Сиді-аль-Гаріані (XIV ст.); поза стінами міста – завія Сиді-Сахбі і пятикупольна завія Сиді-Ахмар-Аббаса (XIX ст.). У місті діє Музей ісламського мистецтва.
Кайруан – перш за все святе місце, тому він по-справжньому розкривається в дні релігійних свят. Крупні торжества відбуваються в ночі місяця Рамазан, а особливо в мулед, коли святкується день народження Пророка Мухаммеда.
Південна частина Тунісу – це вже справжня екзотика. Велике Солоне озеро, дивовижні пейзажі Сахари, оазиси пальмових гаїв, пустинні гори з берберами, що мешкають там, і печери троглодитів привертають сюди зарубіжних гостей.