Італія 

  


>>> Курорти Італії  та карти ...          >>> Фотогалерея Італії...          

Про країну
Італія відноситься до тих країн, про які неможливо не чути заздалегідь і неможливо не скласти своєї думки задовго до знайомства з нею. Сонячна країна спагетті і вина, римських розвалин, палаців епохи відродження, оливкового масла і високої моди може багато що запропонувати своїм гостям.
 

Італія – сучасна країна з глибоким римсько-католицьким корінням, що зберігає в собі багато цікавого і пізнавального як для звичайного, так і для досвідченого мандрівника. Тут можна на два тижні з головою зануритися в бурхливе життя великих туристичних центрів, і це не набридне Вам ні на хвилину; а можна відправитися в середину країни, керуючись власним маршрутом. На півночі, поряд з Альпами і рівнинами біля річки По, Вас чекають високорозвинуті індустріальні міста, що є одночасно і культурними перлинами регіону. Саме тут б'ється економічне серце Італії, але навіть в метушливих і галасливих містах життя людей просочене дійсним національним колоритом.

Мілан, столиця Ломбардії, місто високої моди і бізнесу, не дозволить Вам нудьгувати, скільки б часу Ви тут не знаходилися. Бергамо, що знаходиться всього в годині їзди від Мілана, гордиться своїм Старим містом. У кожному куточку можливо відкрити для себе щось нове. Серед найбільш привабливих міст півночі Італії – Венеція і Верона: неможливо не проникнутися їх романтичним духом і відчути атмосферу любові, розлиту всюди. Північний захід Італії – рай для гурманів і цінителів вина. Область Пьемонте безпосередньо пов'язана з виноробницькими зонами Бароло і Барбаресько, де вирощується виноград Неббіоло, що використовується в приготуванні кращих вин. Столиця Пьемонте – Турін, не просто відмінна відправна крапка для знайомства з цими районами, це ще і значний культурний і індустріальний центр, що може похвалитися своїми музеями, сучасним мистецтвом, музичними ярмарками і розвиненою промисловістю.

Ще одна яскрава область Італії - прибережна Лігурія. Її Пальмова Рів'єра (Riviera delle Palme) може змагатися з своєю французькою сестрою: пляжі, атмосфера, що розташовує до відпочинку, приємний клімат і старі міста, такі, як Генуя, роблять Лігурію украй привабливим місцем. Один із знаменитих кулінарних центрів Італії – Емілія Романья, запропонує Вам знайомство з своїми традиціями гастрономів і виноробницьких. Неодмінно відвідаєте “товстуху” Болонью, а також Равенну, з її неперевершеними мозаїчними роботами і візантійською архітектурою, і не забудьте про Ріміні, курортне місто Адріатики. Важко знайти слова, щоб виразити красу регіону Тоскана, Вам необхідно з'їздити туди особисто, щоб переконатися в її унікальності, щоб побачити, відчути і випробувати все те, що можуть запропонувати Вам старі міста і чарівні долини. Флоренція, Лукка, Піза, Прато і Сиена містять в собі більше культурних визначних пам'яток, чим інша країна в цілому.

І, звичайно ж, образ Італії не буде повний без найголовнішого її міста – Риму. Цілого життя не вистачить, щоб пізнати це Вічне місто з своїми палацами, церквямі, площами і фонтанами, вода в яких до цих пір доставляється стародавніми акведуками. Південь Італії впокорює відвідувачів своїй гостинністю і прекрасними пейзажами. Область Кампанія впродовж століть вабила до себе гостей; на Капрі, Іськиі, в Сорренто і Амальфі дійсно можна залишити частинку свого серця. Неаполь, місто з великою культурною спадщиною, розташований біля підніжжя знаменитого вулкана Везувій. Сіцілія – середземноморський острів, на якому сплели культури багатьох етносів: греків, римлян, арабів, норманнів і інших. Вулкани Стромболі, що діють, і Етна також доступні для екскурсій. Сардінія, другий за величиною острів Середземного моря, привертає не тільки своєю природною красою, але і історією, яка бере початок з якнайдавніших часів. Для тих же, хто віддає перевагу активнішому відпочинку, відкриті всі можливості морських курортів і гірських масивів, які пронизують усю країну.

Італія дуже популярна серед туристів із усього світу. У цій прекрасній країні багато визначних пам'яток, прекрасні міста з багатою історією, розкішна природа, м'який клімат, що потрясає, кухня, елегантні курорти, що омиваються найчистішими водами п'яти морів, пляжі й гірськолижні курорти світового класу, необмежені можливості для активного відпочинку й шопинга.

 
Загальна інформація про країну

Столиця: Рим

Італія – розташована на Апеннінському півострові. Обмивається на заході Лигурийским і Тірренським морями, на сході - Адріатичним, на півдні - Іонічним і Средиземным морями. Італії також належать острова Ельба, Сицилія й Сардинія.

На території Італії знаходяться дві міні-держави: Ватикан і Республіка Сан-Маріно.

Територія: 301.3 тис. кв.км

Населення: 57,5 млн. чоловік

Валюта: Євро

Соціально-політичний устрій. Італія – парламентарна республіка. Глава держави – президент, що обирається на сім років парламентом. Виконавчу владу здійснює уряд – рада міністрів.

Мова: Офіційна мова - італійська. Англійську й французьку мови розуміють майже скрізь у готелях, ресторанах, туристичних бюро. Німецьку мову розуміють насамперед у курортних зонах на півночі Адріатики й озерах. Російську мову добре розуміють торговці сувенірів у крамницях розташованих у Римі, у районі Колізею й в інших місцях.

Час. Відстає від київського на 2 години.

Релігія – католицтво. Хоча церква в Італії відокремлена від держави, вона активно втручається в політичне життя країни і робить великий вплив на населення.

Святкові і неробочі дні. У Італії багато неробочих святкових і вихідних днів. Більшість магазинів і музеїв в цей час закрита.

1 січня – Новий рік;

6 січня – Хрещення і Поклоніння волхвів;

кінець січня – початок лютого у Віареджо і Венеції (березень) – час карнавалів;

весною святкується Великдень, вихідні дні – пасхальні неділя і понеділок;

25 квітня – День звільнення від фашизму;

1 травня – День праці;

2 червня – День проголошення республіки;

24 червня – День святого Іоанна Хрестителя;

15 серпня – перша Пречиста Пресвятої Діви Марії;

1 листопада – День поминання Всіх Святих (пам’яті померлих);

8 грудня – День Пречистої Діви Марії; 25 грудня – Різдво;

26 грудня – День святого Стефанія.

Клімат. На півночі Італії до широти Флоренції клімат середземноморський, помірний, з середньою температурою 30 С влітку і 12 С взимку. На півдні Італії – клімат субтропічний з теплим і сухим літом і теплою зимою, середня температура влітку – 40 С, взимку – 12 С.

Опади випадають переважно взимку. У зимові тури слід узяти з собою не дуже теплий одяг, плащ і парасольку, а влітку – дуже легкі речі.

Віза шенгенска.

Безвізовий транзит – 1 доба. Транзитна віза дозволяє перебування до трьох днів. У виняткових випадках транзитна віза з виходом в місто на 48 годин може бути одержана в аеропорту. В цьому випадку треба пред’явити авіаквиток на подальше пересування.

Митний контроль. Особливого огляду немає, декларації ні при в’їзді, ні при виїзді не потрібний.

Дозволене безмитне ввезення: 200 сигарет або 50 сигар, або 250 г тютюну, 1,5 л міцних спиртних напоїв, 5 л вина, 50 мл духів, 250 мл одеколону, 100 г чаю, 500 г кави, особистих речей і прикрас, двох фотоапаратів, відеокамери, радіоприймача, магнітофона, велосипеда, човна (можна моторною), байдарки, дошки для серфінгу, двох пар лиж, двох тенісних ракеток, сувенірів на суму не більше 35 $ США.

Заборонено ввезення: отрут, їдких речовин, збудників інфекцій, радіоактивних матеріалів.

Заборонено вивіз: особливо цінних витворів мистецтва без дозволу Міністерства охорони пам’ятників.

Дозволений вивіз: речей і предметів, зокрема сувенірів в межах особистих потреб. На предмети побутової електротехніки необхідно надати чек (рахунок) з магазина, а якщо це подарунок фірми – довідку на її бланку.

Обмін валюти: Валюту можна обмінювати в пунктах обміну валюти, у банках, на пошті. В аеропортах, як правило, невигідний курс, але пункти обміну там працюють цілодобово.

В Італії обслуговуються всі розповсюджені кредитні картки, у містах, у багатьох ресторанах, готелях, магазинах й універмагах, приймаються Visa, American Express, Mastercard, Diner's Club й Carte Blanche, але на більшості бензоколонок вимагають оплату готівкою. У сільських районах розрахунок картками не прийнятий. Заклади, де приймаються картки, звичайно вивішують у вікні оголошення "Carta - si" (Картки - так). Банки відкриті з 8-30 до 13-20 і ще година після обіду (звичайно з 15-00 до 16-00), субота й неділя - вихідні. В Італії багато обмінних автоматів, що приймають більшість європейських валют і долари США.

Медичне обслуговування для іноземців платне.

Валютне регулювання. Ввезення національної і іноземної валюти не обмежене.

Вивіз ввезеної валюти не обмежений протягом шести місяців з дати в’їзду.

Режим перебування і пересування. Іноземцям, що прибувають за туристськими візами довідка на проживання не оформляється.

Поліцейські правила. За порядком в містах спостерігають карабінери. Як і в багатьох західноєвропейських країнах, в Італії на вулицях можливі випадки крадіжки і дрібного грабежу, коли у перехожого проїжджаючі мотоциклісти можуть вирвати з рук сумочку або зірвати з шиї ланцюжок і інші прикраси. Тому рекомендується проявляти обережність і не залишати без нагляду особисті речі. Для зберігання цінних речей можна використовувати сейфи або спеціальні ящики в номерах. У разі втрати багажу необхідно звернутися в бюро знахідок (Lost and Found), яке є у всіх аеропортах, і заповнити бланк-заяву про втрату.

Санітарний і ветеринарний контроль. Туристам сертифікат про щеплення не потрібен. При ввезенні домашніх тварин необхідно пред’явити ветеринарне свідоцтво про щеплення проти сказу. Собаки на повідку завдовжки більше метра повинні мати намордник.

Протиепідемічна безпека. Ризику зараження особливо небезпечними інфекціями немає.

Электрика: Напруга в мережі 220 V, розетки європейського типу, у готелях є перехідники.

Кухня. У Італії панує культ макаронів. Невипадковий, манірні європейці називають галасливих італійців ”макаронниками”. Слово ”макарони” походить від грецького ”макерон”, що означає ”святі предки”. Так в Стародавній Елладі називалося борошняну страву, яке подавалося на стіл. У 1295 р. великий італійський мандрівник Марко Поло, що побував в Китаї, привіз до рідної Венеції рецепт приготування східної вермішелі.

Повсюдно в Італії пропонують цю страву під загальною назвою ”паста” – так називаються численні вироби з тіста. У Римі навіть є єдиний в світі Музей пасти.

Інше споконвічно італійське блюдо – піца. Піцерії і тратторії (закусочні) в основному є сімейними закладами і зустрічаються у всіх туристських центрах. Популярні вироби з морепродуктів, м’ясні страви, сир ”моцарела”, а в приготуванні кави і морозива італійцям немає рівних. Також хороші італійські вина, відомі ще з античних часів.

Італійські ресторани відкриті для відвідувачів з 12.30 до 15.00 і з 19.00 до 24.00. Обов'язкове попереднє замовлення за годину-два до приходу. Звичайно в італійських ресторанах немає музики або вистав.

Заощадити на харчуванні можна, харчуючись піцою. Інші страви, особливо рибні, досить дороги. Звичайна італійська порція в 3 рази більша за звичну для нас. Тому можна замовляти половину і навіть третину страви.

Бари й ресторани: Різноманітні вивіски й звабні заходи, що вириваються з відкритих дверей кафе й ресторанів ваблять до себе й виникає питання, що й де можна купити й скільки це коштує. Отже, де в Італії можна підкріпитися: Бари "Pasticceria" й "Gelateria" (у першому можна попити чаю або кава з тістечками, печивом та ін., а в другому поїсти морозива). У цих барах, які, як правило, є невеликими приватними підприємствами, можна не тільки посидіти усередині, але й купити продукти додому. Усе виробляється тут же, тому вся продукція сама свіжа; Традиційний "Bar caffe". У цьому барі продається невеликих розмірів кава эспрессо, капучино, чай і кондитерські вироби, які, найчастіше, випікаються відразу в цьому барі; В "Paninoteca" ви зможете знайти велику кількість різних бутербродів. Готуються вони відразу й на смак дуже непогані. Тут же часто можна купити шматочок піци, булочку, тістечко й запити все це безалкогольними напоями. Втім, часто в "Paninoteca" можна купити й келих вина або кружку пива; Бари "Tabacchi". Крім того, що можна випити чашечку кави, у цього роду барах можна купити сигарети, листівки, телефонні картки, марки (у тому числі, які клеются як доказ оплати внесків на офіційні документи) та інші дрібнички. А також з'їсти булочку або бутерброд. А от в "Trattoria" можна дуже щільно поїсти по дуже недорогим для Італії цінам. Цей вид ресторанів став надзвичайно популярним серед багатьох туристів не тільки через ціни, але й, як правило, через дуже пристойний вибір у меню. Багатий вибір їжі й напоїв робить на непідготовленого туриста сильне враження і зрештою, про що говорити, раз самі італійці часто відвідую "Trattoria"! "Pizzeria" - чи треба говорити, що в цьому ресторані вам подадуть справжню італійську піцу і кожна з них має десятки різновидів! Крім того величезний вибір ресторанів і кафе, у яких Ви зможете вибрати все, що Вашій душі завгодно (зрозуміло, якщо це є в меню). Обід обійдеться в 15-25 євро на особу, якщо не хочете залишитися голодним. У будь-якому ресторані Вам обов'язково дадуть чек. Варто сказати й про чайові. Як правило, прийнято залишати 10-15 % на чай офіціантові і їх потрібно залишити обов'язково, навіть якщо обслуговування і їжа Вам не сподобалися.

Якщо хочете поїсти подешевше, можна зайти в "Макдональдс", "Бургер Кинг" і тому подібні заклади. Відмінність такого роду ресторанів - закусочних від тих, які розташовані в Україні в тім, що в них можна купити пива. І ще в тім, що, приміром, Макдональдсы дуже невеликі по розмірах, буквально на 6-10 столиків.

Туризм. Італію по праву можна вважати країною-музеєм, країною-пам’ятником. За оцінками учених, тут зосереджено 65 % всієї світової культурної спадщини. Італія знаменита не тільки багатющою історією, але і прекрасними середземноморськими пейзажами, морськими курортами, білосніжними піками Альп, індустрією модного одягу і взуття, а також своєю неповторною атмосферою свят, привітності і гостинності.

Магазини: працюють із 8.00 до 13.00 і з 15.30 до 20.00. По понеділках і неділям всі магазини закриті. Частина магазинів працює в суботу до обіду. В Італії на частку тіньової економіки припадає до 50% обсягів виробництва, широко зустрічається ухилянння від сплати податків. З метою боротьби із цим явищем діє закон "про пособництво в незаконному відхиленні від податків".

При оплаті товарів або послуги закон зобов'язує покупця в магазині, відвідувача в ресторані вимагати податкову квитанцію ("ricevuta fiscale"). Без цієї квитанції клієнт не вправі покинути заклад. Якщо патруль фінансової гвардії виявить порушення, то клієнт буде оштрафований за пособництво в незаконному ухилянні від сплати податків. Ще більш строге покарання очікує власника закладу. Поширено систему сезонних знижок, особливо взимку й навесні. З 7 січня по 1 березня в Італії загальний розпродаж! Тах-Frеe у більшості магазинів при покупці на суму більше 300000 лір.

Чайові: Необов'язкові. Але якщо Ви залишилися задоволені сервісом, то прийнято залишати 5-10% від суми рахунку. В Італії прийнято давати чайові офіціантам, носіям, таксистам, покоївкам і т.д. Носієві готелю платять 2000 лір за одне місце.

Вода: У Римі багато джерел питної води. Зовні вони нагадують наші вуличні стовпчики, що ще збереглися в невеличких містах. Якщо над краном написане non potabile, то обмежтеся вмиванням - тут вода не питна.

Туалети: Всі аеропорти й залізничні станції мають туалети. Бари, нічні клуби, ресторани, кафе й всі готелі також роблять відповідні послуги. Суспільні туалети перебувають поблизу основних визначних місць. Звичайно їх позначають WC. Назви SIGNORI (джентльмени), SIGNORE (дами) можуть таїти в собі неприємну несподіванку для вас: не переплутайте останні букви цих слів.

Безпека: Як і вдругих країнах при нічних прогулянках не рекомендується мати при собі великі суми грошей готівкою. В Італії небезпека для мандрівника може представляти "шиппаторе", парубок на мотоциклі, що вирве у вас із рук сумочку й зникне з очей, перш ніж ви встигнете видати вигук розпачу. Тому сумку краще тримати міцніше, а цінності (основну суму грошей, авіаквиток, паспорт) залишати в сейфі в готелі. Небезпеку представляють і циганські діти.

Сієста: Сієста в Італії - національна традиція. З 13-ї години до 16-ї години дня майже жодна установа не працює. Музеї відкриті влітку з 09.00 до 13.00 і з 16.00 до 19.00, узимку вони закриваються на годину раніше.

Паління: З 1-ого січня 2005 року в Італії набутив чинності новий закон про паління. Розмір штрафу за паління в неналежних місцях становить 250 євро, а при обтяжуючих обставинах (таких, як паління в присутності вагітної жінки або дитини у віці до 12 років) до 500 євро.

Італьянские розміри: Італійські розміри взуття більше наших на 1 номер: російський 43 - це італійський 44. Розміри одягу менше наших на 6:38 - це 44, а 50 - це 56. Якщо ви вирішили зробити покупки не в ексклюзивному магазині, то не пожалійте часу, походіть по вулицях – різниця в цінах і варіантах досить велика. Уявлення про середню ціну можна одержати, зайшовши у великий супермаркет.

Tax Free: Якщо ви робите покупки в торгових точках і філіях Europe Tax-free Shopping, то можете одержати готівкою ПДВ за товари особистого користування, якщо ви вивозите їх новими. Процедура досить проста. При покупці вам потрібно попросити продавця виписати Tax-free Shopping Cheque (чек). При виїзді з Італії Вам необхідно в аеропорті звернутися на митницю (Customs office), пред'явити куплений товар (у фірмовій упаковці магазина), Tax-free чек, квитанцію магазина про оплату. Якщо все в порядку, митниця ставить штамп. Потім вам необхідно звернутися в пункт Tax-free Cash Refund (звичайно вони перебувають в аеропортах при магазинах Duty Free) і одержати гроші готівкою.

Зв'язок: Телефонні автомати можна знайти в Італії усюди. З поштових відділення й деяких барів можна дзвонити по системі “оплата після розмови”. Зараз більшість таксофонів приймає до оплати телефонні картки, які можна купити в тютюнових кіосках за 5 000 - 10 000 лір. Можна купити жетон (200 лір) або подзвонити монетою в 100, 200, 500 лір залежно від типу таксофона. Деякі суспільні таксофони приймають лише картки. Міжнародні розмови можна також замовити на переговорних пунктах. Вартість міжнародного дзвінка залежить від країни, у яку ви дзвоните, і часу доби. У межах Італії дешевше всього дзвонити з 22-00 до 8-00, існують знижки з 18-30 до 22-00. У разі дзвінка за кордон пільговий тариф залежить від країни, куди ви дзвоните: попадаєте на годину пік чи ні. Дзвінки в Україну: 008 + код міста + номер абонента. Дзвінки в Італію з України: 8-10-39 + код міста, починаючи з "0" + номер абонента. Дзвінки в Італії між містами, а також на мобільні телефони: обов'язково набирайте "0" перед кодом.

Додаткова інформація про особливості країни і її жителів. Телефон поліції – 112, 113, швидкої допомоги — 51-00.

Транспорт: Національна мережа залізниць зв'язує міста країни. Більше густа мережа на півночі країни. В Італії є шість типів поїздів: "Pengolino", "Eurocity", "Inter City", "Expresso" (зупиняється на головних станціях), "Directto" (зупиняється на більшості станцій), "Locale" ( зупиняється на всіх станціях). Міжміська автобусна мережа доповнює залізничну. Вона обслуговує переважно ті райони країни, де немає залізниць. Міжнародні автобуси комфортабельні. У містах всі зупинки автобуса робляться на вимогу. Існують так звані "time-limite" квитки, що дозволяють за ту ж саму ціну (близько 1 дол. США) зробити три поїздки на міському транспорті протягом 1 години 15 хвилин. Квитки на міський автобус можна придбати в газетних або тютюнових кіосках, а в автобусі їх необхідно компостувати.

Таксі можна замовити по телефону з готелю, бара, ресторану, телефону-автомата. Самотнім жінкам звертатись до автостопа не рекомендується.

Транспорт. Авіатранспорт. Відстань від Римського аеропорту до міста – 35 км, від аеропорту Мальпенса до Мілану – 45 км, від аеропорту Лінате до Мілана – 30 км.

Автомобільний транспорт. Автомобільний транспорт відіграє головну роль у внутрішніх перевезеннях вантажів і пасажирів. Густа мережа сучасних шосе зв’язує міста Північної і Південної Італії. Довжина автодоріг – 304 тис. км.

У Італії два типу автострад: державні і приватні (платні). Швидкість пересування на приватних – 110 км/год, на державних автострадах – 90 км/год, по населених пунктах дозволена швидкість руху – 50 км/год.

Туристські автобуси в Італії звичайно комфортабельні і обладнані кондиціонерами.

У Римі, Неаполі і Флоренції поїздки навіть на невеликі відстані вимагають багато часу із-за ”пробок”. Іноді з цієї причини екскурсійна програма може бути змінена.

Для оренди автомобіля необхідний закордонний паспорт і водійські права. Більшість компаній вимагають також кредитну карту або депозит від 500 євро. Автомобіль напрокат надається особам, що досягли 25-річного віку.

У Італії прийняті закони, сприяючі розвитку транспортного туризму. Так, згідно із законом № 556 від 30. 12. 1988 р. іноземні автомобілісти, що в’їжджають офіційно на територію Італії через один з митних пунктів, мають право на придбання бензину за пониженими цінами, магнітних карток багаторазового використання для оплати мит швидкісних автострад за пониженими цінами і на безкоштовний ремонт автомобіля.

Для отримання знижок необхідно пред’явити спеціальну карту ”Carta Carburante Turistica” (CCT), вклеєну в туристські буклети, які можна придбати за межами країни або на контрольно-пропускних прикордонних постах Італії.

Машина на підміну при ремонті автомобіля іноземця видається безкоштовно на період не менше 12 годин, але не більше 10 днів.

Будь-яка машина з іноземними номерними знаками, що офіційно в’їхала на територію країни, підлягає безкоштовному технічному обслуговуванню і ремонту незалежно від ступеня поломки або причин, що привели до аварії. Ремонт і технічне обслуговування іноземного автомобіля виконуються в будь-якому центрі автосервісу або ремонтної майстерні на всій території країни. Безкоштовний ремонт і технічне обслуговування надаються і тим іноземцям, які в’їхали в країну будь-яким шляхом (повітрям, морським) і узяли машину напрокат в будь-якому агентстві країни. Така система пільг сприяє притоку туристів до Італії.

Таксі в Італії коштує дорого. Існує фіксована платня за включення лічильника і за кожен кілометр – різна в різних містах. Додатково стягується платня за нічні поїздки.

Залізниці: Італійські залізниці можна без сумніву назвати одними із кращих залізниць у Європі. Сучасні поїзди, якість самих залізничних послуг не може не радувати численних пасажирів, саме тому мільйони людей надають перевагу залізничному транспорту. А легкість подолання італійської границі на поїзді просто приводить у захват: невелика зупинка на кілька хвилин на невеликій прикордонній станції, формальний прохід прикордонників по вагонах й от Ви вже їдете по території іншої країни. Інколи італійські поїзди спізнюються, але це може трапитись через якісь перешкоди на дорозі або ж самі люди влаштувують перешкоди руху. Але поїзд обов'язково приїде, правда потрібно трохи почекати. За часом це може бути 15 хв. або ж 2-3 години. І час очікування зовсім не залежить від того, поїздом якого типу Ви їдете.

Квитки першого й другого класу, які мають різну вартість, можуть бути куплені у квиткових касах станцій або в уповноважених транспортних агентствах. Для Eurocity, Intercity, Eurostar Italia потрібна реєстрація квитків.

Пасажири, у яких вік більше 60 років або менш 26 років мають право на пільгові ціни при покупках залізничних квитків на італійські поїзди. Після покупки квитків і перед посадкою на поїзд необхідно їх прокомпостирувати в спеціальних автоматах, які перебувають, як правило, на початку перонів. Справа в тому, що квитки на поїзди дійсні в плині шести годин й якщо квитки не прокомпостирувати, контролери подумають, що Ви збираєтеся використати квитки неодноразово й оштрафують Вас. В Італії існує можливість повернення вартості невикористаних квитків. Гроші повертаються за квитки, які куплені не більше року тому. На всіх невикористаних квитках в офісах, де квиток був куплений, ставиться штамп і гроші повертаються за винятком 15% плюс сума адміністративного збору.

 

Copyright MyCorp © 2024 | Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz